24.07.2023

Jak Ukraińcy radzą sobie w Polsce?

– Wielu problemów napotykamy w tej kwestii a przewidujemy, że ich liczba będzie jeszcze większa. Początkowo przyjmowaliśmy ukraińskich uchodźców z euforią i otwartymi ramionami. Jednak, aby to dobrze funkcjonowało, potrzebujemy bardziej zintegrowanego i kompleksowego systemu. Obecnie wiele organizacji pozarządowych angażuje się w pomoc, ale działania te wydają się być punktowe. Potrzebujemy bardziej wszechstronnego systemu, który skupi się na różnych aspektach życia, szczególnie tych o charakterze społecznym. W obcym kraju można podjąć pracę, ale równie ważne jest, aby poczuć się dobrze w nowym otoczeniu, szczególnie dla dzieci – twierdzi Katarzyna Dębkowska, Polski Instytut Ekonomiczny.

– Wiem o przypadkach, gdy matki decydują się na powrót z dziećmi, ponieważ dzieci nie czują się zintegrowane z rówieśnikami w Polsce. Pomimo zagrożenia, lepiej się czują na Ukrainie. Polskie społeczeństwo być może ma już mniejszy entuzjazm, ale dalej jesteśmy nastawieni przyjaźnie i współpracujemy ze sobą – zaznacza.

Katarzyna Dębkowska podkreśla, że ukraińskie firmy, które otworzyły się w Polsce, często współpracują z lokalnymi polskimi firmami. Badania pokazują również, że społeczność ukraińska wzajemnie się integruje. Na przykład, firmy z sektora beauty kierują swoje usługi do klientek pochodzących z Ukrainy. Według niej ważne jest jednak, aby dbać o równowagę i nie tworzyć enklaw. Integracja i współpraca między obydwoma społecznościami jest bardzo ważna, dodaje.

Jaka jest sytuacja Ukraińców pracujących w Polsce? Jak sobie radzą Ukraińskie firmy? Jak przyjezdni się integrują? Gdzie dla Ukraińców są największe możliwości w Polsce? Jakie są zagrożenia i wyzwania dla polskiej administracji? Całość rozmowy dostępna na kanale.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.