10.01.2024

Jaka jest współczesna Polonia amerykańska?

- Polonia Amerykańska w 90 procentach nie mówi po polsku, oni są Polish Americans. Niemniej jednak, 90% Polonii, która należy do drugiego, trzeciego pokolenia, wciąż żywi silne uczucia do Polski. Prawdopodobnie jest to wynikiem wpływu rodziców czy dziadków, ponieważ słowo „babcia” zachowują w pamięci. Z naszej perspektywy są oni Amerykanami, ale z poczuciem przynależności do Polski. Moim zdaniem stanowią najliczniejszą grupę, której nie znamy – mówi Zbigniew Klonowski, polsko-amerykański przedsiębiorca.

– Natomiast grupa nieposługująca się językiem polskim jest często pomijana. Dlatego powinniśmy nawiązać komunikację głównie w języku angielskim z tą częścią Polonii. Ważne jest, aby zrozumieli, że Polska jest zainteresowana ich perspektywą. Owa grupa jest świadoma działań prowadzonych przez Polskę w biedniejszych krajach czy państwach post-sowieckich. Ale czują się niedostrzegani. Zdają sobie sprawę, że pomoc finansowa jest potrzebna tam, ale są bardziej zainteresowani programami, które umożliwią im aktywne uczestnictwo. Spotkania z przedstawicielami polskich firm czy wizyty z Polski są bardzo pozytywnie odbierane, co stwarza ogromne możliwości współpracy – uważa.

Jak Polska jest postrzegana w USA? Czy biznesowe zainteresowanie Polską rośnie? Jaka jest współczesna polonia amerykańska? Co Polska może zaoferować polonii w USA? Czy Polonia chce się angażować w rozwój Polski? Czy chcą przenosić swoje biznesu do Polski? Czy Polska może być Doliną Krzemową Europy? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.