25.09.2023

Jaka przyszłość czeka Unię Europejską?

- Unia Europejska jest pochwałą niekonsekwencji. Już od dawna nie było takiego polityka jak von der Leyen, który w jakikolwiek sposób symbolizowałby Unię Europejską na tyle, żebyśmy o nim w ogóle dyskutowali. Jak spojrzymy na karłów na ramionach gigantów jak Barroso, czy Juncker to nie są poważni Liderzy. [...]To jest projekt szpagatowy, w którym mamy wobec niego większe oczekiwania niż daliśmy kompetencji - mówi Jarosław Kuisz, redaktor naczelny Kultury Liberalnej.

– Dyskusja na temat Unii Europejskiej dopiero co się zaczęła. Niewielu zauważa, że w pewnym sensie otworzyliśmy nowy rozdział w tej rozmowie. Po 1989 roku ogarnął nas pewien postkomunistyczny mit Zachodu. Był to mit bezprecedensowy w historii Polski, ponieważ stosunek Polski do Zachodu nie był nigdy oczywisty. W naszej historii istniała tendencja do krytyki zachodniego materializmu i kapitalizmu, szczególnie przez polskich romantyków. Nagle, po 1989 roku, pojawił się entuzjazm i narodził się mit Zachodu, który skierował nas w kierunku NATO i Unii Europejskiej – twierdzi gość Układu Otwartego.

– Dotychczas nasze rozmowy na temat Zachodu były bardziej rozmowami o ucieczce ze Wschodu. Nie skupialiśmy się na dyskusjach dotyczących reformy struktur Unii Europejskiej, czy Traktatu z Maastricht. Kładliśmy główny nacisk na tym, aby uciec ze Wschodu. To stanowiło znaczący sukces polityczny w ciągu naszych ostatnich 300 lat. Wyjście z cienia epoki Sejmu Niemego było istotnym momentem. Przez ostatnie 25 lat nasza determinacja modernizacyjna wynikała częściowo z tego postkomunistycznego mitu Zachodu – zauważa.

Jak jest dziś Unia Europejska? Czy Europa jest odważna i zjednoczona? Skąd biorą się podziały? Co Polsce udało się osiągnąć? W jakim kierunku zmierza Unia? Czy należy skarżyć na Polskę do Brukseli? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.