08.12.2023

Jaki będzie nowy rząd Donalda Tuska?

- Ten rok, jeśli chodzi o relacje polsko-ukraińskie był złożony, mówiąc dyplomatycznie. Aktualnie zmagamy się z kryzysem na granicy. Więc myślę, że będzie próba resetu, pokazania, że przynajmniej podejmowane jest jakieś działanie– mówi Michał Kolanko, dziennikarz Rzeczpospolita.

– Zgodnie z kalendarzem, premier najprawdopodobniej odwiedzi najpierw Bruksele. Natomiast, gdyby po tym odwiedził Kijów, stanowiłoby to wyraźny sygnał próby resetu stosunków. Pojawia się również pytanie jak będą wyglądać relacje ze Stanami Zjednoczonymi, ponieważ w trakcie kampanii było niewiele wątków międzynarodowych.

Grudzień zapowiada się jako miesiąc kluczowych zmian, które być może staną się zapowiedzią jeszcze bardziej istotnych przemian. W obliczu trudnej sytuacji na granicy oraz zarzutów wobec polskiej polityki zagranicznej, społeczeństwo oczekuje działań rządu. Okaże się, wraz z nowym rządem, czy obecny okres napięcia przyniesie ze sobą konstruktywne zmiany w dyplomatycznych relacjach między dwoma krajami.

Jaki nowy rząd dostaniemy pod choinkę? Jakie zmiany nowego rządu wpłyną na nasze życie? Czy polityka wzmacniania armii będzie kontynuowana? Jak będzie wyglądała polityka z Ukrainą? Czy koalicja partii rządzących będzie trzeszczeć? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.