08.04.2022

Jakim miejscem do życia jest Polska? Jak rozwija się Warszawa? – Jan Śpiewak

- Wzrost i rozwój Warszawy odbywa się ogromnym kosztem. Żeby dobrze żyć w Warszawie trzeba dobrze zarabiać albo mieć wsparcie od rodziny. Jan Śpiewak, działacz społeczny i samorządowy w Układzie Otwartym opowiada o tym jak żyje się w Warszawie i w Polsce.

– Stolica jest moim domem, miejscem w którym się wychowałem i poświęciłem lata życia, aby była jak najlepszym miejscem do życia. Jest miastem, które nieustająco się zmienia. Przedsiębiorczość, dynamizm, otwartość na nowych ludzi czy to tzw. słoików czy migrantów, jest fantastyczne , jest to jedno z lepszych miejsc do życia. Z drugiej strony ciężar finansowy życia w Warszawie dla młodych ludzi, którzy nie mają mieszkań lub wsparcia rodziców jest ogromny. Są stolice europejskie, które sobie radzą z tym lepiej – uważa Jan Śpiewak. Rozwój stolicy odbywa się kosztem cennych miejsc, zarówno kulturowo jak rekreacyjnie. Poświęciłem lata walcząc z mafią reprywatyzacyjną, developerką czy betonowaniem – dodaje.

Jakim miastem staje się Warszawa? Jakim państwem staje się Polska? O doświadczeniu działacza społecznego zmagającego się z instytucjami i polityką, o rodzinnych korzeniach, pobycie w USA, o postsolidarnościowo-postkomunistycznej nomenklaturze, o patologiach transformacji, o tym, jakim miejscem dla Żydów jest współczesna Polska  – o tym wszystkim w rozmowie z Janem Śpiewakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.