20.02.2022

Jakub Grygiel: Rosja chce być potęgą w Europie. Układ Otwarty z Waszyngtonu

Drugie wydanie Układu Otwartego z Waszyngtonu. Jak z Ameryki wygląda polska mapa bezpieczeństwa. Co w stolicy USA mówi się o sytuacji na Ukrainie, w Rosji, o zachowaniu Europy i o przyszłości polskiego bezpieczeństwa.

W Ameryce wszyscy są przekonani, że Putin zaatakuje Ukrainę. 70 % lądowych wojsk rosyjskich jest zgromadzonych wokół Ukrainy. Rzadko się zdarza, żeby taka potęga jak Rosja przemieściła tyle sił i nic nie zrobiła. Rosja nie jest potęgą ekonomiczną. Jedyna rzeczą jaką oprócz gazu ma Putin jest wojsko. Jeśli ma potrzebę, to używa obu narzędzi. Naturą Rosji jest parcie na Zachód – mówi Jakub Grygiel, amerykański ekspert ds bezpieczeństwa i geopolityki, były doradca administracji Donalda Trumpa.  Putin chce być potęgą w Europie, ale nie potęgą europejską – twierdzi Grygiel

Putin terroryzuje cały świat od Waszyngtonu przez Warszawę aż po Kijów. Czy odpowiedź Zachodu jest wystarczająca i odnosi skutek ? Tego jeszcze nie wiemy. Teoretycznie rosyjska armia jest słabsza od siły europejskie, ale Putin ma jedną przewagę: chce i potrafi wojska używać. Rozpoczynał swoją karierę drugą wojną w Czeczenii, nie zdziwiłbym się gdyby chciał kończy karierę wojną w kierunku zachodnim – dodaje ekspert.

Grygiel jest kolejną osobą, która w Waszyngtonie mówi, że Polska powinna zwiększyć nakłady na armię. Polska, po Ukrainie, jest kolejnym krajem na drodze Rosji do dominacji w Europie. Kraj, który jest na drodze Rosji, musi być jest wstanie zbrojnie i politycznie odpowiedzieć. Odstraszanie Rosji to rola, w której Stany widzą i Ukrainę i Polskę – uważa Jakub Grygiel.

Jakub Grygiel jest profesorem na Katolickim Uniwersytecie Ameryki (Waszyngton, D.C.). W latach 2017-2018 był starszym doradcą w Biurze Planowania Polityki w Departamencie Stanu USA. Wcześniej  Senior Fellow w Centre for European Policy Analysis oraz na wydziale SAIS-Johns Hopkins University w Waszyngtonie. Jest autorem książek: Return of the Barbarians (Cambridge University Press, 2018), Great Powers and Geopolitical Change (JHU Press, 2006) i współautor wraz z Wessem Mitchellem The Unquiet Frontier (Princeton University Press, 2016). Jego prace na temat stosunków międzynarodowych i studiów nad bezpieczeństwem ukazały się w Foreign Affairs, The American Interest, Security Studies, Journal of Strategic Studies, Orbis, The National Interest, Commentary, Parameters, a także w kilku gazetach amerykańskich i zagranicznych. Uzyskał tytuł doktora, magistra i MPA na Uniwersytecie Princeton oraz tytuł BSFS Summa Cum Laude na Uniwersytecie Georgetown.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.