15.12.2022

Jarosław Kaczyński i Donald Tusk. Czy Polacy są na nich skazani?

Donald Tusk i Jarosław Kaczyński jakimi są przywódcami? W Instytucie Wolności w magazynie „Polska w praktyce” przyjrzeliśmy się współczesnym modelom politycznego przywództwa. Jakiego przywództwa dzisiaj potrzebujemy? Jakie przywództwo proponują Jarosław Kaczyński i Donald Tusk? Rozmawia Piotr Zaremba.

– Modele przywództwa Donalda Tuska i Jarosława Kaczyńskiego są podobne jeżeli chodzi o stopień władzy liderów nad swoimi obozami. Przy czym w przypadku Kaczyńskiego, on w zasadzie stworzył wraz z bratem swoją partię, to jest jego partia autorska. Natomiast Tusk współtworzył partię z innymi liderami, którzy kolejno odpadali z partii. To powoduje, że władza Tuska jest odrobinę lżejsza.

– Mateusz Morawiecki jest większym graczem, który w swojej gestii ma rozmaite uprawnienia. Z drugiej strony on jest cały czas w szachu, Prezes może przekreślić jego karierę. Dlatego w wielu sprawach dostosowuje się do Jarosława Kaczyńskiego. Można więc powiedzieć, że w partii jest dwuwładza ale i jej nie ma, są granice tego partnerstwa.

– Jeśli Prawo i Sprawiedliwość przegra te wybory, przywództwo starszego z nich – Jarosława Kaczyńskiego może stanąć pod znakiem zapytania, aczkolwiek tam nie ma mechanizmów zmiany. To musiałoby się stać w gwałtowny sposób. Jeśli natomiast przegra Donald Tusk to jego przywództwo może być jeszcze mocniej zakwestionowane.

– Wątpię by Mateusz Morawiecki był w stanie zastąpić ewentualnie Jarosława Kaczyńskiego. On sam pewnie bardzo dużo straci przez najbliższe miesiące, będzie się borykał z rozmaitymi problemami, inflacją, skutkami wojny itd.

Jakimi liderami są Jarosław Kaczyński i Donald Tusk? Czy jest możliwy inny styl przywództwa w polityce? Czy lider może wzmacniać, a nie osłabiać swoje otoczenie?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.