22.11.2023

Javier Milei – kim jest i dlaczego wygrał?

- Javier Milei zapowiedział, że swoją pierwszą wizytę zagraniczną odbędzie do Stanów Zjednoczonych, a następnie do Izraela, co pokazuje priorytety jego polityki zagranicznej. Jednocześnie wyraził krytyczne stanowisko wobec dwóch głównych partnerów gospodarczych Argentyny, Chin i Brazylii, określając przywódców tych krajów jako komunistów – podkreśla Magdalena Lisińska, ekspertka od Ameryki Południowej z Uniwersytetu Jagiellońskiego.

– W Argentynie prezydent może dużo. W większości latynoamerykańskich krajów system prezydencki charakteryzuje się silną pozycją prezydenta. W porównaniu na przykład do systemu prezydenckiego w Stanach Zjednoczonych, który ma zasadę równoważenia i ograniczania władzy, argentyński system prezydencki jest znacznie silniejszy. Kluczowym elementem umożliwiającym realizację postulatów prezydenta jest dekret z mocą ustawy, które prezydent może wydawać w sytuacjach nadzwyczajnych, choć z pewnymi wyjątkami, takimi jak kwestia podatków czy sił zbrojnych. Jeśli Milei chce wprowadzić zmiany, to ma taką możliwość, z pominięciem kongresu – tłumaczy Magdalena Lisińska.

Kim jest Javier Milei? Jakie są jego poglądy? Jaką faktyczną władzę w Argentynie ma prezydent? Dlaczego wyborcy zagłosowali na Javiera Milei? Z jakimi problemami wewnętrznymi boryka się Argentyna? Jak wyglądała kampania wyborcza w Argentynie? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.