09.04.2024

Kaczyński-Tusk ciągle kręcą polską polityką, ale to nie jest już układ betonowy

- Polaryzacja między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem utrzymuje się w dobrej kondycji, pomimo intensywnych prób jej osłabienia – mówi Marcin Duma, szef IBRIS.

– Dzisiaj obywatele mają nieco inne podejście do oceny rządzących i hierarchii potrzeb. Głównym tematem Koalicji było odzyskiwanie państwa i rozliczenia. Jednak z naszych badań wynika, że choć rozliczenia są ważne i potrzebne, dla wyborców bardziej istotne są niezrealizowane konkrety. To może być bardzo frustrujące dla polityków, którzy byli przyzwyczajeni do wodzenia wyborców za nos – uważa.

Prof. Jarosław Flis przyznaje, że rzeczywiście są oczekiwania, które nie zostały dowiedzione i jego zdaniem widać, że stanowią problem.

– Wśród wyborców rośnie świadomość konieczności otwartej rozmowy na pewne tematy. Jest to obserwacja, która jest bardzo pocieszająca z punktu widzenia polskiej polityki. Stopniowo ta świadomość przenika do klasy politycznej, gdzie rozumie się, że trzeba się tym zająć. Nie wystarczy już jedynie włączenie filtrów na plakatach – podkreśla.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.