31.07.2023

Kim zmęczeni są Polacy?

- To, co Sławomir Sierakowski powiedział, nie jest w pełni zgodne z prawdą. Choć faktycznie sytuacja Polaków nie jest znacząco gorsza w porównaniu z tym, co mieliśmy rok temu czy dwa lata temu, to nie można jednoznacznie stwierdzić, że ich emocje w tej sprawie są zgodne z faktami - mówi Marcin Duma, szef IBRIS.

– Obecnie rośnie przekonanie, że sprawy w Polsce nie podążają we właściwym kierunku, a gospodarka kraju nie zmierza w stronę dalszego rozwoju. Perspektywy na to, że Polacy będą się bogacić, nie wydają się tak obiecujące, jakbyśmy sobie tego życzyli. Poziom zmęczenia obecną władzą i potrzeba zmiany są coraz bardziej wyraźne. Często spotykam się z opiniami ludzi, którzy dziwią się, że PiS jest wciąż tak wysoko w sondażach. Należałoby jednak zastanowić się dlaczego jest tak nisko. Gdy weźmiemy pod uwagę obecną sytuację Polaków i ocenimy ją w kontekście działalności obecnej władzy, wydawałoby się, że powinni nadal wspierać tę partię. Jednak zmieniające się emocje i pragnienie zmiany wpływają na wyniki sondaży, co sprawia, że PiS utrzymuje swoje poparcie na poziomach, które od dawna nie były notowane przed wyborami. W porównaniu z poprzednimi cyklami wyborczymi od 2015 roku, obecne poparcie dla tej partii jest najsłabsze.

Igor Janke podkreśla jednak, że w historii nie zdarzyło się jeszcze, aby jakakolwiek partia polityczna rządziła przez 8 lat i wciąż utrzymywała się na pierwszym miejscu.

Marcin Duma zgadza się z tym twierdzeniem. Ale jednocześnie zaznacza, że niepowodzenie Platformy Obywatelskiej w 2015 roku wynikało nie z ich “zmęczenia”, ale z pojawienia się nowych propozycji politycznych, które zdobyły poparcie wyborców Platformy. Jego zdaniem gdybyśmy wówczas połączyli wyniki Nowoczesnej i Platformy, okazałoby się, że sytuacja tej partii nie jest aż taka zła i być może utrzymywałaby ona podobne miejsce, jakie zajmuje obecnie PiS. – Różnica polega na tym, że Jarosław Kaczyński skutecznie dba o uniknięcie sytuacji, w której znalazła się Platforma w 2015 roku – twierdzi.

Jakie wydarzenia w ostatnim czasie były istotne dla kampanii wyborczej? Czy PiS jest wiarygodny w zapewnianiu bezpieczeństwa? Wzajemne oskarżenia o prorosyjskość są skuteczne? Czy temat imigrantów rozgrzewa Polaków? Czy Konfederacja zbliża się do sufitu? Całość rozmowy dostępna na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.