02.05.2024

Kino na 1 maja: Challengers oraz Wielka Gra

- „Film „Człowiek z marmuru” Andrzeja Wajdy to prawdopodobnie jeden z najlepszych filmów o robotnikach zrealizowanych wbrew PRL. Podobnie „Róża Luksemburg” Margarethe von Trotty uczciwie i rzetelnie przedstawia ruch robotniczy w Niemczech i Polsce. Te filmy stanowiły tylko część z wielu, które powstały w tym okresie, jednak zostały przykryte przez ogromną ilość propagandowych produkcji filmowych realizowanych od pewnego momentu w Związku Sowieckim, a po 1945 roku także w naszym bloku – mówi Łukasz Jasina.

– Dlatego cenię sobie amerykańskie kino poruszające te tematy. Dla mnie najważniejszym filmem związanym z 1 maja jest „Na nabrzeżach” Eli Kazana. To wyjątkowy film o ruchu robotniczym, będący jednocześnie pierwszym, który ukazywał związki mafii włoskiej z związkami zawodowymi, łącząc te wątki z motywami chrześcijańskimi. Duchowy wymiar tego filmu był bardzo silnie obecny – twierdzi Łukasz Adamski.

– Lewicowość czasami również przynosiła korzyści amerykańskiemu filmowi. W tym samym okresie, kiedy Warren Beatty realizował film „Czerwoni”, powstał również „Norma Rae” z chyba najlepszą rolą, która do tej pory moim zdaniem stanowi kwintesencję tego, jak powinien wyglądać film o związkach zawodowych – zaznacza Jasina.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.