26.02.2024

Krzysztof Wojczal: Polska ma szanse wzmocnić pozycję w UE

- Przez osiem lat staraliśmy się budować pozycję Polski, tak by inne państwa europejskie dostrzegały naszą zdolność do samodzielnego działania. Stawaliśmy w kontrze w niektórych kwestiach. Problemem było jednak to, że poprzedni rząd nie potrafił samodzielnie wypracować postawy, która pozwoliłaby nam się otworzyć na współpracę, jednocześnie budząc zaufanie co do szczerości tych intencji. Dlatego nie mieliśmy szansy reset relacji – mówi Krzysztof Wojczal.

– Spojrzyjmy na to z innej perspektywy. Wielkiej Brytanii nie ma w Unii Europejskiej, Rosji nie ma w Europie, natomiast są Amerykanie. Włosi i Hiszpanie, czyli dwie gospodarki większe od Polski, borykają się z poważnymi problemami wewnętrznymi i gospodarczymi z powodu znacznego zadłużenia publicznego, co sprawia, że są kulą u nogi dla Niemiec. A więc kto może być partnerem do narzucania tonów w Europie dla Francji i dla Niemiec? Piątym w kolejności państwem jest Polska. Polska ma bardzo dużą szansę stać się 3 krajem UE – podkreśla.

Całość rozmowy o międzynarodowej pozycji Ukrainy, amerykańskim izolacjonizmie oraz pozycji Polski w UE na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.