20.07.2022

Kto kieruje moskiewskim mediami? Norymberga dla rosyjskich propagandystów! – Bogusław Chrabota

- Dziennikarze nie odgrywają w Rosji żadnej roli. Nie ma tam dziennikarzy. Wszyscy, którzy byli tam dziennikarzami i którzy zachowali przynajmniej pozory wyłączyli się z mediów. Największe, niezależne media zawiesiły działalność. Rosyjska dziennikarka Ariadna Rokossowska 24 lutego pokazała świeczkę na czarnym tle i zamilkła. Bogusław Chrabota, redaktor naczelny Rzeczpospolitej opowiada o politycznych gwiazdach rosyjskich stacji telewizyjnych. Wzywa do ukarania ich w taki sam sposób jak dowódców odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

– Nie należy tych ludzi, którzy uprawiają propagandę na rzecz Putina i pełnią w Rosji rolę komunikatorów uznawać i honorować jako uczestników normalnego obiegu medialnego. To nie tylko propagandyści, to są ludzie, którzy nakręcają sprężynę wojny. Tworzą klimat do zbrodni. Usprawiedliwiają działania Putina.  Chodzi mi m.in. o szefa Agencji Prasowej Rossija Siegodnia Władimira Sołowjowa, dziennikarkę Russian 1 Olgę  Skabiejewą i jej męża Yevgena Popowa, redaktorkę naczelną anglojęzycznej telewizji RT Margaritę Simonian i prezentera kanałów Rossija 1 i Rossija 24 Dmitrija Kisielowa – wymienia Chrabota.

– RT jest ciągle obecne na antenie. Ludzie ciągle to oglądają czy to w hotelach w Egipcie czy Maroku i uważają, że to jest normalny przekaz.  Rosja zawsze od czasów carskich posługiwała się przekupstwem. Chodzi o interesy. Kontrakty rosyjskie skierowano w stronę Chin i Indii – mówi Chrabota.

Jaką rolą odgrywają w Rosji dziennikarze? Czy odpowiadają za zbrodnie wojenne? Kim są ludzie pracujący na rzecz Putina? Kim jest Sołowow? Jak dobrze zarabiają rosyjscy „dziennikarze”?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.