28.12.2023

Łukasz Adamski o smutnych świętach w Kijowie i ukraińskim planie B

- Tegoroczne święta w Kijowie będą wyjątkowe, gdyż po raz pierwszy niemal wszyscy Ukraińcy obchodzić będą je wspólnie z Polakami – mówi Łukasz Adamski, wicedyrektor Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego.

– W czasie trwania wojny, cerkiew prawosławna Ukrainy, niezależna od Moskwy i zrzeszająca większość Ukraińców, razem z ukraińską cerkwią greckokatolicką, zdecydowała, że Ukraina powinna przejść na kalendarz gregoriański. W zeszłym roku wydano rekomendację, zezwalającą parafiom, które chciałyby obchodzić święta według nowego kalendarza, na taki wybór. Okazało się, że większość społeczności poparła tę decyzję – podkreśla.

W rezultacie na wiosnę bieżącego roku ostatecznie podjęto decyzję o zmianie kalendarza, co, jak zauważa Łukasz Adamski, mogło być zrobione już 400 lat temu. Teraz wszyscy Ukraińcy obchodzić będą Boże Narodzenie 25 grudnia, z wyjątkiem wiernych Patriarchatu Moskiewskiego oraz parafii, które pozostają wiernie tradycji.

Czy Ukraińcy chcą pokoju? Czy na Ukrainie powstanie Rząd Jedności Narodowej? Czy Ukraina ma plan b? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.