28.12.2023

Łukasz Warzecha, Bogusław Chrabota: Co dzieje się w Telewizji Polskiej?

- Telewizja i radiofonia publiczna będą ważne, zwłaszcza dla starszego elektoratu, przynajmniej przez dekadę, a być może nawet dłużej. W związku powinniśmy zadbać o ich przyszłość. Kluczowym krokiem jest ponowne zdefiniowanie znaczenia mediów publicznych, ponieważ one nie muszą być mediami immanentnie publicznymi. Media publiczne mogą być postrzegane jako te, które pełnią misję publiczną poprzez przyjęcie pewnych zadań o charakterze publicznym – mówi Bogusław Chrabota, Rzeczpospolita.

– W pierwszej kwestii zauważam oczywiste zagrożenie polegające na tym, że związani z władzą youtuberzy, którzy utrzymują relacje towarzyskie z obecną administracją, otrzymują finansowanie w przypadku, gdy Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji jest skonstruowana zgodnie z preferencjami aktualnej władzy. Implementacja takiego systemu prawdopodobnie wymagałaby precyzyjnego dostrojenia, jednak w tym wszystkim tkwi fascynująca i interesująca koncepcja. Chciabym przeprowadzenia kompleksowej debaty, składającej się z wielu spotkań, gdzie moglibyśmy otwarcie dyskutować na ten temat. W wyniku tych dyskusji utarłaby się jakaś idea jak przeprowadzić te zmiany. Natomiast tego kompletnie nie mamy – twierdzi Łukasz Warzecha

Przyszłość mediów publicznych wiąże się z koniecznością przemyślenia ich roli, dostosowania do zmieniającej się technologii i otwartej debaty na temat ewentualnych zmian. Wyzwania są rzeczywiste, ale w tej dyskusji kryje się również szansa na stworzenie nowoczesnych i skutecznych mediów publicznych, które sprostają oczekiwaniom społeczeństwa w erze cyfrowej.

Co dzieje się z mediami publicznymi? Czy media publiczne mają szanse w Polsce? Czy TVP może być bezstronne? Jakie zmiany można przeprowadzić w mediach publicznych? Czy zmierzamy do kompromisu?  Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.