11.08.2022

Nie dostaniemy pieniędzy z KPO. PIS nie dogada się z Unią Europejską – Marcin Kędzięrski

- Rządowi Prawa i Sprawiedliwości nie uda się porozumieć z Unią Europejska, dominujące siły w UE są niechętnie PiS, a Jarosław Kaczyński nie może cofnąć się tak daleko, jak chce tego Komisja Europejska. Bruksela i Warszawa będą dalej w zwarciu i do wyborów w Polsce szanse na zbliżenie są bardzo małe - uważa Marcin Kędzierski, wykładowca Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i ekspert Klubu Jagiellońskiego.

– Bardzo prawdopodobne jest, że Polska, dopóki u władzy jest rząd Prawa i Sprawiedliwości pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy nie zobaczy. To jest spór polityczny i merytoryczny. W tym wymiarze merytorycznym problemem są warunki, które postawiła Ursula von der Leyen. Polski rząd spełnił część tych warunków, zlikwidował Izbę Dyscyplinarną Sąd Najwyższego. Jednak przepisy tej ustawy nie zadowalają urzędników Komisji Europejskiej – mówi Kędzierski. – Dalej jest problem z tzw. ustawą kagańcową – dodaje.

– Kurz wojny w świadomości Europejczyków opada. Po zawarciu umowy między polskim rządem a Komisją Europejską rozpoczęła się w Brukseli ogromna awantura. Unijny establishment, szczególnie na forum Parlamentu Europejskiego stwierdził, że nie ma mowy, aby uruchomić środki dla Polski, jeśli ta nie przywróci praworządności – opowiada Kędzierski. – Pod tym pojęciem rozumieją stan z 2015 roku – dodaje.

– Bruksela to nie jest monolit. Mamy do czynienia z pewną grą instytucjonalną wewnątrz Unii Europejskiej. Komisja Europejska i Parlament Europejski jako ciała ponadnarodowe grają swoją grę. Dzisiaj tak naprawdę Komisja Europejska, która zależy od Parlamentu Europejskiego, nie może pozwolić sobie na jego ignorowanie – mówi Kędzierski. – A stanowisko PE jest jednoznacznie negatywne dla rządu PiS – dodaje.

Jakie są wymiary sporu polskiego rządu z Komisją Europejską? Czy Polska otrzyma środki z KPO?  Czy Komisja Europejska zmieniła zdanie? Jaki jest stosunek brukselskiego establishmentu do rządu PiS? Czy polityka klimatyczna UE się zmieni? Czy antyunijny kurs PiS wpłynie na wyniki wyborcze? O tym wszystkim w rozmowie z Marcinem Kędzierskim w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.