24.02.2022

Niemcy blokują Nord Stream 2. Czy Putin przegrywa Ukrainę? – Justyna Gotkowska, OSW

W poniedziałek Putin uznał niepodległość tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej. Rosyjska armia wkroczyła na teren obu republik. W reakcji Niemcy wstrzymały certyfikację Nord Stream2.
Czy Zachód był zaskoczony krokiem Putina? Czy odpowiedź Niemiec to koniec Nord Stream2? Co to oznacza dla Ukrainy O tym rozmawiam z Justyną Gotkowską, koordynatorka programu bezpieczeństwa regionalnego w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Prezydent Putin wywrócił stolik, uznał niepodległość dwóch republik, Rosja zerwała porozumienia mińskie. To nie jest koniec konfliktu ukraińsko-rosyjskiego, to nie jest koniec kryzysu, tylko jego nowy etap – uważa Gotkowska. Wprowadzenie wojsk rosyjskich na tereny republik oznacza otwarte wsparcie rosyjskie dla separatystów we wszystkich wymiarach – dodaje ekspertka OSW.

Według Gotkowskiej krok Putina miał zdezorientować Zachód który jest przecież podzielony w w temacie sankcji wobec Rosji. Kanclerz Scholz w ubiegłym tygodniu wykluczał scenariusz uznania niepodległości obu republik, a Rosjanie nie spodziewali się wstrzymania procesu otwierania NS2.  Berlin zakładał wstrzymanie NS2, ale przede wszystkim w przypadku wojny na Ukrainie. Niemcy zdawali sobie sprawę, że są pod presją całego świata. Berlin wysłał polityczny sygnał, ale czy będzie to ostateczny koniec projekt NS2 to się dopiera okaże – uważa Gotkowska.

Czy Putin przegrał Ukrainę, jak wyglądała jego konferencja, jak przebiegało spotkanie monachijskie i wystąpienie Zełenskiego . O tym wszystkim rozmawiam z Justyną Gotkowską w Układzie Otwartym.

 

 

 

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.