30.04.2024

Nuclear sharing i europejska tarcza antyrakietowa – co za tym stoi?

- Przeniesienie amerykańskich głowic nuklearnych lub ich rozmieszczenie w Polsce nie jest tematem, który może zostać zrealizowany, ponieważ Amerykanie są temu przeciwni, podobnie jak większość europejskich sojuszników. W związku z tym nie ma zgody ani nie będzie zgody w ramach NATO na rozszerzenie tego programu o Polskę, przynajmniej obecnie – mówi Justyna Gotkowska, wiceszfowa OSW.

– Obecna dyskusja na temat rozmieszczenia broni jądrowej w Polsce jest zamknięta. Natomiast moim zdaniem istnieje inna ścieżka, którą warto rozważyć: dostosowanie polskich wielozadaniowych myśliwców F-35 do przenoszenia amerykańskich głowic nuklearnych w ramach programu nuclear sharing. Polskie F-35 mogłyby na przykład uczestniczyć w ćwiczeniach, przenosząc się do Niemiec, gdzie w razie konieczności pobierałyby głowice nuklearne w ramach operacji sojuszu i byłyby zdolne do wykonania takiej misji – wyjaśnia.

Zdaniem Gotkowskiej byłby to częściowy udział Polski w programie nuclear sharing, który byłby akceptowalny dla sojuszników. Według ekspertki jest to najprostsza ścieżka.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.