16.01.2023

Petr Pavel – były generał i motocyklista prezydentem Czech?

Jeśli frekwencja II tury utrzyma się, podobnie jak w pierwszej, na rekordowych 68 procentach - jest duża szansa na wygraną emerytowanego generała Petra Pavla, który może liczyć na część głosów oddanych wcześniej na przegranych kandydatów. Andrej Babiš nie ma tego szczęścia - mówi Martin Ehl, dziennikarz Hospodářskich novin, w rozmowie z Igorem Janke w Układzie Otwartym, komentując wybory prezydenckie w Czechach.

Rozmowa została przeprowadzona w sobotę 14 stycznia br., przed godz. 17.00, kiedy znane były wyniki z 98 obwodów wyborczych.

W tamtym momencie wspierany przez prawicę były Szef Sztabu Generalnego gen. Petr Pavel uzyskał 35, 11 procent poparcia, a populista i były premier Andrej Babiš – 35, 27 procent. Dzisiaj wiemy, że obydwaj politycy weszli do II tury wyborów. Sondaże pokazują, że Babiš nie jest faworytem, ale kampania jest dynamiczna i wszystko może się zdarzyć.

– Dlaczego Petr Pavel – człowiek bez zaplecza politycznego cieszy się zaskakująco tak dużym poparciem? Czesi wiedzą o jego karierze w strukturach partii komunistycznej, przeszkoleniu szpiegowskim przeciwko NATO, a po zmianie reżimu działalności już na rzecz NATO, gdzie pełnił wysokie funkcje. Uczestnik misji na Bałkanach. Krytyczny wobec Rosjan, proukraiński, zorientowany w obecnej sytuacji wojennej. Charyzmatyczny, wiarygodny dla Paktu Północno-Atlantyckiego. Wydaje się, że nic nie jest w stanie negatywnie wpłynąć na jego wyborców.

– Poprzednicy mieli ustawioną pozycję, byli w jakiś sposób przewidywalni. Pavel nie jest zdefiniowany politycznie, nie wiemy jak się zachowa w niektórych sytuacjach. Na wiele tematów się nie wypowiada, bo nie udaje, że jest ekspertem. Ale jest bliżej ludzi, przed wyborami spotykał się z nimi bezpośrednio, często na motocyklu, garnitur zastąpił flanelową koszulą.

– Być może emerytowany generał z doświadczeniem w kręgach natowskich to obecnie najlepszy prezydent Czechów na trudne czasy.

Kim jest Petr Pavel i skąd on się wziął w polityce? Kto za nim stoi? W jakiej jest relacji z obecnym obozem rządzącym. Czy jest coś z jego historii co może mu zaszkodzić? Czy ma szansę na wygraną i co może ona oznaczać dla Czechów?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.