09.06.2023

Po co Rosjanie zniszczyli tamę?

Obecnie przez okres dwóch, trzech tygodni Dniepr stał się nie do przebycia dla wojsk, które miałyby przeprowadzić rozległą operację forsowania rzeki poprzez atak na lewe skrzydło armii broniącej rejonu Zaporoża - twierdzi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Z militarnego punktu widzenia, obecnie Dniepr jest nieprzekraczalny dla wojsk, które zamierzały zaatakować armię rosyjską z tego kierunku. Taki był cel Rosjan. Prawdopodobnie obawiali się, że to może być początek kontrofensywy, dlatego skrócili front o około 60 km. Część wojsk z tego obszaru zostanie przeniesiona na inny kierunek, który stanowi ich zdaniem większe zagrożenie dla obrony. Natomiast ten obszar będzie nadzorowany przez nich, dopóki nie stanie się ponownie aktywny – mówi.

Zdaniem generała ta sytuacja ujawniła szereg niekompetencji Rosjan. Zatopienie własnych pozycji obronnych świadczy, według niego, o ich braku przygotowania, słabym dowodzeniu, braku komunikacji oraz panującym chaosie. Jak donoszą media doprowadzili oni do utonięcia własnych żołnierzy.

Gość Igora Janke podkreśla, że bez wątpienia jest to katastrofa humanitarna. Ma on nadzieję, że Ukraińcy byli przygotowani na ewakuację ludności. I dodaje, że od maja ubiegłego roku była mowa o tym, że to się może wydarzyć.

– Aktualnie prąd rzeki jest tak gwałtowny, że uniemożliwia przeprawę wojskom. Jeśli prędkość nurtu przekracza 7 metrów na sekundę, bojowe wozy piechoty nie będą w stanie go pokonać. Budowa mostów lub ustanowienie przepraw promowych również jest niemożliwe. Z perspektywy wojskowej, Rosjanie zablokowali ten kierunek dla ukraińskiej armii, chroniąc swoje lewe skrzydło. W kontekście strategii operacyjnej, jest to uzasadniony ruch ze strony organizującej obronę – uważa generał.

Czy zniszczenie tamy Nowa Kachowka jest problemem militarnym dla Ukrainy? Gdzie przemieściły się wojska rosyjskie z tych terenów? Czy rosjanie będą przeprowadzać podobne ataki? Czy to już jest kontrofensywa? Jaki jest cel Ukraińców? Ile Rosjanie mają brygad gotowych do walki? Jakie rozpoznanie ma ukraińska armia? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.