02.05.2024

Po expose ministra Sikorskiego. Debata o polityce zagranicznej – Radziejewski, Przybylski, Musiałek

- Oceniam to expose pozytywnie. Dobrze syntetyzuje potrzeby polskiej polityki zagranicznej oraz dotychczasowe działania Radosława Sikorskiego. Jednak brakowało mi w nim wizjonerskiego i strategicznego rozmachu; zawierało wiele szczegółów i liczb, ale mało wizji i strategii – mówi Bartłomiej Radziejewski, Nowa Konfederacja.

– Nowy rząd, obejmując władzę po 8 latach, rzeczywiście formułuje ambicje polityki zagranicznej w sposób diametralnie inny niż jego poprzednicy, szczególnie pod względem ustawiania priorytetów. Do tych priorytetów należy ustanowienie relacji między Polską a regionem Europy Środkowo-Wschodniej oraz relacji między Polską a całą strukturą Unii Europejskiej – twierdzi Przybylski.

– Mam lekkie poczucie niedosytu. To wystąpienie syntetyzowało dotychczasową linię. Tematyka bezpieczeństwa, która jest naturalna i oczywista, sprawia, że żyjemy w czasach, kiedy nie ma takiej potrzeby do popisów intelektualnych. To, co dzisiaj należy zrobić, jest jasne – twierdzi Paweł Musiałek, Klub Jagielloński.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.