22.07.2022

Polska armia potrzebuje zmiany mentalności. Dowódcom brakuje leadershipu – Tomasz Świerad

- Jestem w trudnej sytuacji, mówiąc o polskiej armii. Powiem, że jest źle, to zostaną ruską onucą. Powiem, że jest bardzo dobrze, to będzie, że opowiadam głupoty. Były żołnierz wojsk specjalnych, weteran z Iraku, Afganistanu, Kosowa, Tomasz Świerad bardzo krytycznie mówi o stanie organizacji i morale polskiego wojska. Bardziej potrzebujemy zmiany mentalności niż nowego sprzętu – twierdzi.

– Państwo to złożony organizm. Nie korzysta obecnie z mojego doświadczenia. W zachodnich krajach stan wojsk wcale nie wygląda dobrze. To inne kraje zwracały się do nas z prośbą o współpracę. To świadczy o renomie polskich wojsk specjalnych. Niestety cechy obecne u specjalsów nie są widoczne w innych jednostkach. Panuje system, który jest bliższy systemowi rosyjskiemu niż zachodniemu. Określiłbym go jako quasi-feudalny. Wszelkie inicjatywy szkoleniowe są wręcz tłamszone w polskiej armii – opowiada Świerad.

– Generalnie ludzie, którzy przychodzą to fascynaci armii. Nie przychodzi się do wojska dla pieniędzy. Jeśli ktoś przychodzi do takiej instytucji i podcina mu się skrzydła, to boli. Jeśli dzieje się to kilka razy to traci zapał. Żeby coś zmienić w polskiej armii trzeba przejść drogę Ukrainy. Tylko doznania traumatyczne będą w stanie podziałać otrzeźwiająco na wiele osób. Przywództwo w armii to jedna z kluczowych kwestii. Polska armia cierpi na brak leadership. Najważniejszą rzeczą w każdej organizacji są ludzie. Morale to z kolei najważniejsza rzecz w armii – twierdzi Tomasz Świerad.

– Naszej klasie politycznej pomyliła się cywilna kontrola armii z cywilnym dowodzeniem armią. Stanowiska od dowodzenia batalionem wzwyż to są zazwyczaj polityczne. W Stanach Zjednoczonych kandydaci mają przesłuchania przed Senatem, ale tam jest konkurs. Trzeba spełniać pewne warunki i dorobek żołnierski. Dowódcy w Polsce bardzo szybko orientują się na polityków. Armia w Polsce jest upolityczniona – uważa Świerad.

W jakim stanie jest polska armia? Jakie lekcje powinniśmy wyciągnąć z wojny na Ukrainie? Jak budować leadership? Czym się różni polski system szkoleń od zagranicznych? Czego brakuje polskim dowódcom? Czy sprzętem można wygrać wojnę? Jak polska armia korzysta z doświadczenia byłych wojskowych?

 

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.