28.06.2024

Prof. Andrew Michta: Rosja to chroniczne zagrożenie dla Europy. Trwa pierwsza faza wojny

- Sojusz jest nadal w większości rozbrojony. Nie chodzi tylko o procenty wydatków na zbrojenia. […] 20 z 32 członków sojuszu albo obiecało, albo osiągnie 2% wydatków na zbrojenia, to wciąż jest mało. Ważne jest nie tylko, ile się wydaje na zbrojenia, ale także na co się wydaje. Państwa mogą wydawać tylko 10%, jeśli 80% z tego idzie na personel, to w rzeczywistości nic się nie produkuje – mówi prof. Andrew Michta

– To stawia przed Polską ogromne wyzwania. Jest to zarówno wielka szansa, aby się poważnym graczem nie tylko w regionie, ale i w całej Europie. Jednak ryzyko jest równie duże. Przez ostatnie 30 lat żyliśmy w systemie, w którym każde zachodnie społeczeństwo czuło się stosunkowo bezpiecznie i dostatnio, unikając ryzyka. Teraz jesteśmy w pierwszej fazie wojny, którą Rosja wypowiedziała Zachodowi. Musimy zacząć podejmować ryzyko – nie tylko Polska, ale cała Europa. Ten moment będzie krytyczny i od tego, jak odpowiemy na te wyzwania, zależy nasza przyszłość – twierdzi gość Igora Janke.

Zdaniem prof. Michty zmobilizowany Zachód jest nie do pokonania. Według niego Chińczycy, nawet w sojuszu z Rosjanami czy Irańczykami, po prostu nie mają wystarczających zdolności bojowych ani ekonomicznych, aby dokonać znaczącego przewrotu.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.