30.01.2024

Putin czy Stalin – kto miałby trudniej z Finlandią?

- Dzisiejsze zdolności Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej w zakresie konwencjonalnego lądowego pola walki są znacznie mniejsze niż Armii Czerwonej z czasów Józefa Stalina – mówi Norbert Bączyk z podcastu Wojenne Historie.

– Jednak Putin nie jest zdolny do przeprowadzenia takiej operacji przeciwko Finlandii. Nie może zgromadzić setek tysięcy żołnierzy na granicy, tysięcy czołgów, samolotów i przeprowadzić ataku, jak to uczynił Stalin w 1939 roku. Może faktycznie Finowie są dzisiaj lepiej przygotowani, a z kolei Rosjanie nie są gotowi do ataku na Finlandię – twierdzi.

– Historia i współczesność się zazębiają. Zawsze warto dokonywać porównań, ponieważ historia jest doskonałą nauczycielką życia – mówi Bączyk.

Czy Putin atakując Finlandię miałby trudniej niż Stalin w 1939 roku? Jak Finlandia się przygotowywała do wojny zimowej? Jak wybuchła wojna? Jaką taktykę przyjęli Finowie? Jak Finom udało się obronić? Jak zakończyła się wojna zimowa? Czego bał się Stalin? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.