20.12.2023

Realna zmiana czy niemiecki łżepacyfizm? Czy po wyborach zmienią się nasze relacje?

- Niemcy chcieliby kontrolowanego zwycięstwa Ukrainy. Mówiąc krótko, nie chcą, żeby zwycięstwo Ukrainy było równoznaczne z kompletną porażką Rosji, czyli w zasadzie nie chcą zwycięstwa Ukrainy. Zresztą nie są jedyni – mówi Anna Kwiatkowska, OSW.

Anna Kwiatkowska twierdzi, że wszystko wskazuje na to, że Niemcy będą dążyć do rozwiązania politycznego, co odpowiadałoby oczekiwaniom SPD. Oznacza to, że zależy im na nie-militarnej ścieżce rozwiązania konfliktu, preferując negocjacje przy stole. Będą popychać Ukrainę ku rozwiązaniom dyplomatycznym. – Tylko inne jest rozwiązanie dyplomatyczne, jeśli jedna strona ma przewagę na polu bitwy, a inne, gdy jest wojna pozycyjna, utrzymujesz pozycje w okopach, a Putin jeździ po świecie i mówi, że wygrywa – zaznacza.

Czy dystansowanie się Niemiec od polityki wobec Rosji to coś nowego? Jakie są relacje Niemiec z Ukrainą? Na ile Niemcy będą wspierać Ukrainę? Co się zmieni w relacjach polsko-niemieckich? Jakie są szanse na zmiany w UE? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.