04.07.2023

Abramsy – rewolucja pancerna w Polsce?

- Decyzja o nabyciu czołgów Abrams jest uzasadniona. W obliczu naszych aktualnych potrzeb wojskowych czołgi są niezbędne. Zwłaszcza po przekazaniu ich Ukrainie. Obecnie dokonuje się rewolucja pancerna, która wprowadza nową generację czołgów do naszych sił zbrojnych - mówi generał Waldemar Skrzypczak.

– Posiadamy Leopardy i czołgi K2, a teraz również dodajemy do naszego arsenału Abramsy. Mimo że mamy wiele różnych typów czołgów, za ich skuteczne zarządzanie odpowiedzialni są politycy i logistycy. Konsekwencje tych decyzji będą miały poważne implikacje dla struktur organizacyjnych polskich sił zbrojnych – twierdzi.

Zdaniem generała, Abrams jest jednym z najlepszych czołgów dostępnych na rynku. Wraz z Merkawą i Leopardem 2 stanowią, według niego, elitarną grupę w tej dziedzinie. Uważa on, że decyzja o zakupie Abramsów jest trafna i nie mają sobie równych za wschodnią granicy. Waldemar Skrzypczak określa go mianem „króla pola walki” pod względem uzbrojenia pancernego w Europie Wschodniej.

– Zakup systemu Patriot rzeczywiście stanowi olbrzymi kontrakt. Przez pewien czas odczuwaliśmy brak kompleksowego systemu obrony powietrznej. Nasze niebo było dziurawe. Podjęte decyzje są więc uzasadnione, a mam pełne zaufanie, że ten system zostanie szybko wdrożony i osiągnie pełną sprawność. Liczę, że nasza obrona powietrzna i przeciwlotnicza zostanie wzmocniona wielowarstwowymi zabezpieczeniami, które skutecznie będą nas chronić przed niespodziewanymi zagrożeniami, z jakimi mieliśmy wcześniej do czynienia – uważa Waldemar Skrzypczak.

Co dzieje się na froncie? Jak bunt Grupy Wagnera wpłynie na wojnę? Z kim spiskował Prigożyn? Czy Grupa Wagnera na Białorusi jest zagrożeniem dla Polski oraz Pułku Kalinowskiego? Czy w Polsce ma miejsce pancerna rewolucja? Całość rozmowy na platformach podcastowych oraz kanale Youtube.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.