13.04.2022

Rosja jest do pokonania. Co musi zrobić NATO, by tak się stało? – Andrew Michta

- Rosja jest do pokonania. Rosyjskie siły zbrojne to cień wojsk sowieckich . Gościem w Układzie Otwartym był prof. Andrew Michta, amerykański ekspertem ds. bezpieczeństwa i geopolityki.

– Ukraina w mojej opinii obecnie nie posiada broni, dzięki której mogłaby odbić tereny okupowane. Jesteśmy w punkcie decyzyjnym jakie ryzyko chce podjąć NATO. Chodzi o ryzyko eskalacji bądź użycia broni masowego rażenia przez Rosję. Jeżeli Zachód rzeczywiście podął decyzję podjęcia tego ryzyka to  dostarczenie Ukraińcom broni pozwoli wypchnąć agresora poza granice. Jeśli takiej decyzji nie będzie to Rosjanie, choć nie będą wygrywać wojny, to poszerzą korytarz południowy łączący Krym z terenami tzw. republik ludowych – mówi Andrew Michta. To jest ten binarny wybór, przed którym stoją przywódcy państw zachodnich – dodaje.

– Jeśli chodzi o obronę flanki NATO, czyli Polski jest konsensus nie tylko w Ameryce, ale i całej Europie. Wszyscy sojusznicy są gotowi podjąć ryzyko, jeśli tylko Rosja będzie chciała przejść przez natowską granicę. Szansa, że Finowie i Szwedzi wejdą do sojuszu przekracza już 50 % – uważa Michta. To całkowicie zmienia geostrategiczny obszar w Skandynawii. Utrudni to Putinowi operacyjne planowanie – dodaje.

Co musi zrobić NATO, żeby Ukraina mogła wygrać wojnę? Jak bardzo osłabiony jest Władimir Putin? Co byłoby zwycięstwem Ukrainy? Kiedy będzie można powiedzieć, że Putin przegra? Czy można wyprzeć Rosjan z Krymu? O tym wszystkim w rozmowie z prof. Andrew Michtą w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.