04.01.2024

Rosja osłabła czy się wzmocniła w 2023?

- Rosyjska armia jest konsekwentna i projektowana do długiej oraz trudnej wojny. Klasycznie, życie żołnierza dla Rosji jest mało istotne. Gen. Załużny przyznał, że w każdym innym kraju te 200 tys. czy 300 tys. osób, które zginęły na froncie po stronie rosyjskiej spowodowałyby kryzys polityczny lub zakończenie wojny – mówi Wojciech Konończuk, dyrektor OSW.

– Amunicji też raczej nie zabraknie. Przemysł rosyjski działa na pełnych obrotach. Poza tym amunicje Rosji dostarcza Korea Północna. Brakujący sprzęt jak na przykład drony wojskowe Rosjanie są w stanie sobie kupić albo wręcz przenieść częściowo produkcję z Iranu w okolice Uralu. Komponenty do produkcji własnych dronów są dostarczane z Chin. Rosja jest w stanie zaspokoić swoje podstawowe potrzeby, zarówno produkując je samodzielnie, jak i importując je od państw quasi-sojuszniczych, mając nadzieję, że to wystarczy do kontynuacji wojny tak długo, jak to będzie konieczne – zaznacza.

– Putin jest przekonany, że zarówno armia rosyjska, jak i cała Rosja, wykażą znacznie większą wytrzymałość niż państwa zachodnie. Dlatego Rosja liczy na to, że będzie bardziej konsekwentna i Zachód mrugnie pierwszy – dodaje.

Co się stało z Rosją w 2023 roku? W jakim jest stanie? Czy nastroje społeczne w Rosji się zmieniają? Jak bunt Prigożyna wpłynął na elity rosyjskie? Co sankcje zmieniły w rosyjskiej gospodarce? Na ile zmienił się przemysł zbrojeniowy? Czy Putin byłby skłonny do negocjacji pokojowych? Jak wygląda dziś rosyjska armia? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.