09.07.2022

Rosja – Ukraina – strategiczny pat. Jak działają Himmarsy? – gen. Waldemar Skrzypczak

- Główny kierunek działań wojennych koncentruje się na Donbasie. Ukraińcy wycofują się na kolejne rubieże obronne. Pogłębiają obronę na kierunku Słowiańsk – Krematorsk. Rosjanie zostali odparci na linii Bachmut – Siewiersk. W tej chwili Rosjanie przygotowują wojska do kolejnych ataków. Jak co piątek gen. Waldemar Skrzypczak podsumowuje wydarzenia na froncie w minionym tygodniu.

– Na kierunku południowym Ukraińcy niezmiennie szturmują pozycje rosyjskie na północ od Dniepru i Chersonia. Wojska ukraińskie szukają słaby miejsc, gdzie mogą przerwać linię obrony. Na kierunku północnym trwają działania pozycyjne – opowiada gen. Skrzypczak. Trwa tam pat – dodaje.

– Rosjanie dalej wykonują działania rakietowa. Terroryzują całą Ukrainę, atakują również cele cywilne. Rosjanie przegrupowują siły, mają nowy sprzęt, ale nie zawsze mają pełne stany osobowe – mówi gen. Skrzypczak. – Na dzisiaj jest to pat strategiczny. Nie daje przewagi żadnej stron. Rysuje się możliwość przełamania przewagi artyleryjskiej Rosjan w związku z dostawami, które docierają do Ukraińców. Coraz aktywniej niszczone są środki artyleryjskie armii rosyjskiej – dodaje.

– Na Ukrainie dotarło kilkadziesiąt sztuk HIMARSów, na froncie jest kilka sztuk. W tej chwili jednostki ukraińskie szkolą się do obsługi tego sprzętu. To są wyrzutnie rakietowe, które działają na głębokość 80 km, choć są też pociski które mogą działać nawet na 300 km. Amerykanie przekazali pociski rakietowe na mniejsze odległości. Technika działania oparta jest na lokalizację celów, system oparty jest na rozwiązaniach IT. Obsługa musi opanować system operowania ogniem – tłumaczy generał Skrzypczak.

Co działo w kolejnym tygodniu walk na Ukrainie? Jakie plany mają Rosjanie? W jakim kierunku będą uderzać? Czy sprzęt, który dociera na Ukrainę pozwoli na ofensywę przeciwko Rosjanom? Czy Putin mógł zarządzić przerwanie działań wojennych? Jaka jest determinacja po stronie ukraińskiej? O  tym wszystkim w rozmowie z gen. Skrzypczakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.