Rosja: zwrot ku Azji. Ideologiczne przyczyny rosyjskiej agresji na Ukrainę
Jakie są ideowe źródła rosyjskiej aresji na Ukrainę? Jaki intelektualny background stał za tą decyzją o uderzeniu w Ukrainę? Piotr Skwieciński, polski dyplomata wydalony z Moskwy, publicysta, autor książki "Koniec ruskiego miru. O ideowych źródłach rosyjskiej agresji" opowiada o korzeniach decyzji o napaści na Ukrainę, wielkim odwrocie od Zachodu ku Azji.
– Azja nie uznaje Rosji za swoich pobratymców. Nie przyjmują ich jako odzyskanych Azjatów. Rosja dużo mówi o tym zwrocie w stronę Azji, ale obserwatorzy wewnątrzrosyjscy i to z obu stron politycznych zwracają uwagę, że to jest mówienie, natomiast wszystkie radary rosyjskie są zwrócone na Zachód. Dla nich ważne jest to, co Zachód o nich myśli, mówi, robi.
– Rosja definiuje się jako antyzachód w zasadzie od zawsze. Niezależnie od tego jaką postać Zachód w danej epoce historycznej przybierał, to tożsamość rosyjska musiała być antyzachodnia. Z drugiej jednak strony to jakiś rodzaj pożądania i specyficznej miłości i związanej z tym zazdrości.
– Za potęgą Związku Radzieckiego Rosja bezwarunkowo tęskni, ale wyłącznie za tym. W Rosji jest dużo nostalgii społeczeństwa za Związkiem Radzieckim, nie tylko jako supermocarstwem ale także projektem społecznym. Jednak wśród rosyjskiej władzy raczej takich sentymentów nie ma, tam jest bardzo duży sentyment za imperium.
– Oligarchów klasycznych w Rosji już nie ma, dlatego, że oligarchia to system, w którym pieniądze tworzą władzę. Tak było w Rosji w latach ’90, ale teraz już nie ma. Wielka własność zna swoje miejsce, nie próbuje wpływać na politykę. Wręcz traktuje się bardziej jako dzierżawców majątku. To już nie są ludzie, którzy uważali się za równych prezydentowi i chcieli wpływać na kształt państwa.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.