16.10.2023

Rosjanie. Czego się boją, co myślą i dlaczego się nie buntują?

- Najczęściej od Rosjan można usłyszeć opinie w stylu: "Putin jest, jaki jest, ale to silny przywódca, właśnie taki jest teraz potrzebny, bo inaczej tutaj byłby chaos." Są również jego wyznawcy. Poznałam matkę czwórki dzieci, dyrektorkę szkoły, która z błyskiem w oczach wyrażała przekonanie, że Putin jest wręcz bożym człowiekiem - mówi Maja Wolny, autorka książki pt. ”Pociąg do imperium”.

– To jest niezwykle interesujące, ten aspekt duchowy jest bardzo obecny, szczególnie na rosyjskiej prowincji. To, co nas przeraża, jest źródłem duchowej siły i wiary w Rosji. Ludzie myślą, że mamy do czynienia nie z okrutną, brudną wojną, ale raczej z „operacją oczyszczenia,” jak ktoś to wyraził. To naprawdę jest przerażające. To nie są szalone jednostki, które powtarzają takie rzeczy. Władzy udało się sprytnie połączyć ten wymiar duchowy. Rosjanie zdają sobie sprawę, że choć takie metody mogą wydawać się kontrowersyjne, to służą wyższemu celowi, dobru, którego zwykła jednostka może nie zrozumieć, więc musi zaufać władzy – uważa.

– Najbardziej prężni Rosjanie, którzy mieliby w sobie powera do zmiany, wyjechali. Mamy do czynienia z olbrzymią falą migracji. To są ludzie, którzy mają ten potencjał, kapitał, szare komórki oraz określony rodzaj postawy życiowej. Ale właśnie takich ludzi Rosja chciała się pozbyć. W Rosji osoby, które mają krytyczny stosunek do władzy to są jednostki wrażliwe delikatne, oni mogliby być zapleczem intelektualnym do zmian, ale to nie są bojownicy o wolność. Ci którzy zostali i są patriotami nowego rodzaju niestety są pozamykani. Nastąpiła okrutna selekcja. Dlatego zmiana w Rosji nie będzie radykalna, nie oznacza rozpadu republik. To raczej proces demograficzny, wymierania jednego pokolenia i zastępowania go ludźmi, którzy są bardziej skoncentrowani na technokratycznych aspektach niż ideologii, ale wciąż podróżują neoimperialnym pociągiem – twierdzi.

Skąd decyzja o podróży do Rosji? Jaka jest Rosja i Rosjanie? Czego boją się Rosjanie? Co Rosjanie myślą naprawdę? Czemu Rosjanie się nie buntują? Czy w Rosji panuje atmosfera strachu? Jak Rosjanie reagują na Polaków? Czy Rosjanie boją się przegrać wojnę? Co myślą o Putinie i władzy? Czy dla Rosji jest światełko w tunelu? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.