05.06.2023

Gen. Waldemar Skrzypczak: Rosjanie odtwarzają odwody

Ukraińcy osiągnęli pełną zdolność bojową swoich sił lądowych około tydzień lub dwa temu. Operacje głównie będą się odbywać na lądzie, dlatego szczególny nacisk został położony na przygotowanie wojsk lądowych. Obecnie ukraińskie siły są wyszkolone, wyposażone i gotowe do podjęcia działań bojowych - mówi gen. Waldemar Skrzypczak.

– Dzięki ostatnim dostawom sprzętu, Ukraińcy byli w stanie sformować od 6 do 8 brygad zmechanizowanych oraz około 10 brygad lekkich zmotoryzowanych, specjalnych, desantowych oraz szturmowych. To ogromny potencjał. W sumie, Ukraińcy zgromadzili około 26-28 brygad. Warto podkreślić, że nie są to brygady znajdujące się na froncie walki, lecz brygady gotowe do podjęcia kontrofensywy – uważa.

Zdaniem generała podjęcie decyzji o kontrofensywie wiąże się z dużym ryzykiem, ponieważ Rosjanie również od dłuższego czasu przygotowują się do ewentualnej kontrofensywy. W rezultacie, kontrofensywa pochłonie znaczny potencjał ukraińskich sił wojskowych. Gość Igora Janke podkreśla, że kluczową kwestią dla ukraińskiego sztabu jest informacja na temat przygotowania armii rosyjskiej do obrony oraz możliwości użycia odwodów armii rosyjskiej. Według niego, jest to istotne dla oceny sytuacji i podejmowania właściwych decyzji.

– Decyzja o kontrofensywie musi opierać się na licznych ocenach, analizach i informacjach, którymi powinien dysponować sztab ukraiński. Posiadanie 40 czy 30 brygad świetnie wyszkolonych i wyposażonych przez NATO nie wystarczy. Konieczne jest również zrozumienie, czy te brygady będą w stanie podołać swoim zadaniom. Należy pamiętać, że Rosjanie również nie marnowali tego czasu – zaznacza.

Czy Ukraina przejmuje inicjatywę? Co oznaczają działania na tyłach wojsk rosyjskich? Czy Kadyrowcy zastąpią Wagnerowców w Bachmucie? Jakie znaczenie mają ataki dronów na Moskwę? Czy Ukraińcy mają wystarczająco dużo sprzętu, aby rozpocząć kontrofensywę? Czy ilość brygad, które zgromadzili pozwoli na skuteczny atak? Jaki jest realny cel kontrofensywy? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.