12.04.2024

Samorządowy konkurs piękności

- Zgodziliśmy się, że wybory samorządowe są swego rodzaju konkursem piękności, co jest dla mnie rozczarowujące. Poziom lokalny ma fundamentalne znaczenie, dlatego powinniśmy dążyć do jak największej decentralizacji i przekazywania kompetencji bliżej obywateli. Niestety, ten temat nie budzi społecznego zainteresowania – mówi Piotr Trudnowski, Klub Jagielloński.

– Byłem w sporze z twórcami koncepcji zdecentralizowanej Polski, czyli z Inkubatorem Umowy Społecznej, ponieważ uważam, że w wielu punktach prezentowali swoją wizję głębokich politycznych zmian w Polsce dość naiwnie. Jednak nie zmienia to faktu, że ich propozycja, przedstawiona kilka lat temu i skonkretyzowana w książce „Umówimy się na Polskę” z zeszłego roku, stanowi jedną z najciekawszych wizji politycznych, jakie powstały w Polsce w ciągu ostatnich 35 lat. Można z nią dyskutować, można się z nią nie zgadzać, ale jest niezwykle interesująca, inspirująca i naprawdę pełna konkretnych propozycji – uważa Trudnowski.

– Moim zdaniem decentralizacja była bardzo ryzykowną wizją. Państwo polskie jest historycznie słabe i decentralizacja mogłaby je dodatkowo osłabić. W niektórych obszarach poszliśmy z decentralizacją za daleko, na przykład w planowaniu przestrzennym czy w kwestiach komunikacji publicznej. Nie jesteśmy w stanie zrealizować takich projektów jak budowa elektrowni atomowej czy CPK bo ciągle prywatne regionalne interesy rozwalają państwo i nie pozwalają się temu państwu złożyć – twierdzi Śpiewak.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego:

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.