12.08.2022

Skąd wziął się raport Amnesty International? Czy Rosja infiltruje zachodnie organizacje pozarządowe? – Daniel Szeligowski

- To jest jeden z serii raportów na temat sytuacji na Ukrainie. Dane do niego zbierano w maju. Pojawia się wiele pytań, co do tego raportu na temat metodologii czy zbierania danych. Raport służy Rosji jako narzędzie do walki z Ukrainą. Szef programu wschodniego Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Daniel Szeligowski opowiada o tym, jak powstawał raport Amnesty International zarzucający Ukraińcom naruszanie międzynarodowego prawa humanitarnego. Mówi też o tym, jak Rosja opłaca i wykorzystuje zachodnie agencje pozarządowe.

– Raport stawia dość wyraźną tezę, że Ukraińcy naruszają międzynarodowe prawo humanitarne ze względu na to, że bazują swoje jednostki wojskowe w regionach dość gęsto zaludnionych. W ten sposób narażają cywilów na niebezpieczeństwo. To prawo ma w założeniu ludność cywilną chronić. Zobaczmy, co się stało w Buczy, gdzie nie było wojska – mówi Szeligowski. – Rosjanie nie przestrzegają żadnych cywilizowanych zasad wojny – dodaje.

– Rosjanie celowo atakują obiekty cywilne i cywili. Chcą wywierać presję na społeczność międzynarodową i Ukrainę. Chcą zastraszyć ludność cywilną. Obecność wojska ukraińskiego na tych terenach to ochrona przed wojskiem rosyjskim. Widzimy teraz, co się dzieje w Chersoniu. To jest powtórka z rosyjskich mordów – uważa ekspert PISM. – W raporcie w ogóle nie ma kontekstu, że to Rosja napadła na Ukrainę – dodaje.

– Ten raport daje świetny argument Rosjanom. Teraz mogą bezpardonowo atakować szpitale, szkoły czy inne obiekty cywilne i powoływać się na raport Amnesty International. Rosja dostaje oręż propagandowy do walki z Ukrainą. Wykorzystuje wiarygodność AI. Komentatorzy, dziennikarze odwołują się do tego raportu – mówi Szeligowski.

Jak często międzynarodowe organizacje pozarządowe są finansowane i infiltrowane przez Rosję? Skąd wziął się raport Amnesty International, który zarzuca wojskom ukraińskim naruszanie bezpieczeństwa ludności cywilnej? Jakie są sprzeczności w raporcie AI? Kto pisał raport AI? Czy prace nad raportem AI odbywały się pod nadzorem FSB? Z czego wynika postawa kierownictwa AI? Jak i czy Rosja wspiera organizacje pozarządowe? O tym wszystkim w rozmowie z Danielem Szeligowskim w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.