07.11.2023

Slaby wzrost, spora inflacja, małe bezrobocie. I duży potencjał. Co zastanie Tusk?

- Energetyka jest jednym z krytycznych wyzwań dla nowego rządu. Polska wciąż bardziej niż inne państwa w naszym regionie pozostaje uzależniona od paliw kopalnych, co stanowi potencjalne zagrożenie, zarówno w kontekście cen energii, jak i zdolności przyciągania inwestycji zagranicznych. Warto zauważyć, że duże korporacje będą teraz zwracać szczególną uwagę na dostęp do zielonej energii – mówi Ignacy Morawski, Puls biznesu.

– Kolejnym wyzwaniem, przed którym stoimy, jest infrastruktura transportowa. Proces przesunięcia międzynarodowego transportu z dróg na kolej będzie prawdopodobnie trwał długi czas i nie będzie przebiegał gwałtownie, ale jest nieunikniony. Natomiast Polska jest gospodarką o bardzo dużym udziale transportu drogowego w generowaniu PKB. W ogóle praca przewozowa polskich firm transportu drogowego jest najwyższa w Europie wyższa niż w Niemczech. Dlatego też, jeśli zamierzamy rozwijać transport kolejowy, konieczne jest znaczące inwestowanie w infrastrukturę kolejową. Na chwilę obecną nie mamy możliwości przewozu towarów z Polski na zachód Europy koleją na dużą skalę, ponieważ nie posiadamy odpowiedniej infrastruktury.

Co zastanie nowy rząd? Jakie było 8 lat rządów PiS? Gdzie zaniedbano wydatki publiczne? Jakie są obecnie największe wyzwania dla polskiej gospodarki? Gdzie najbardziej potrzebne są inwestycje? Dlaczego polskie średnie przedsiębiorstwa nie chcą inwestować? Jak nowy rząd może zwiększyć efektywność gospodarki? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.