04.07.2022

Szczyt NATO, szczyt G7, spotkanie BRICS, wojna Ukrainie – jaki jest światowy układ sił w połowie 2022 roku – Jacek Bartosiak

- Mam mieszane uczucia, lubię analizować nie intencje i słowa, ale czyny - mówi szef Strategy & Future o rezultatach szczytu NATO w Madrycie. Jacek Bartosiak analizuje to, co zdarzyło się w Madrycie, co dzieje się polu walki w Ukrainie, decyzje USA o dostarczaniu sprzętu walczącym wojskom, stan i potrzeby polskiej armii, szanse na zbliżenie Chin z Rosja i wybuch wojny USA - Chiny.

– Fantastyczną informacją  jest zaproszenie  Finlandii i Szwecji do NATO. To są prawdziwe państwa z punktu widzenia wojskowości. Bałtyk staje się jeziorem natowskim. Polska może się nie przejmować sferą marynarki wojennej i inwestować w wojska lądowe. Odpada nam flanka północna. Obwód kaliningradzki jest w sytuacji defensywnej – mówi Jacek Bartosiak. – Nawet przesmyk suwalski przestaje mieć aż takie znaczenie, choć nadal może być miejscem wojny – dodaje.

– BRICS nie ma zdolności do bycia sojuszem wojskowym. To jest statystyczne odwzorowanie, że punkt ciężkości świata nie jest już na Zachodzie. Chiny są supermocarstwem, same bez  Rosji są zdolne do wojny w Euroazji. Na to się szykują Amerykanie. Jeśli Chiny wejdą do rozgrywki w Eurazji to wojna na Ukrainie będzie mało istotna. Chiny są największą fabryką świata, to oni mogą dostarczać towary do Rosji – mówi Bartosiak. Oni mają argumenty – dodaje.

– Niedobrą informacją jest, że Amerykanie nadal nie chcą mieć na wschodniej flance poważnych sił wojskowych. Przeniesienie dowództwa do Poznania to znacząca zmiana, świetna deklaracja polityczna, ale to nie jest wzmocnienie zdolności. Nie wyrównuje to stawki ryzyka. Amerykanie wyraźnie dają do zrozumienie, że chcą być w Europie, chcą mieć wpływy polityczne, natomiast nie chcą być głównym graczem wojskowym. Wiedzą, że Europejczycy mają odpowiednie PKB do przygotowania militarnego państw do ewentualnej wojny – uważa Bartosiak.

Jakie były rezultaty szczytu NATO dla Polski? Co musi się stać, żeby Ukraina wygrała wojnę? Kiedy mogą dotrzeć główne dostawy broni do Ukrainy? Dlaczego wojna na Ukrainie jest powolna? Czy jest szansa na wykończenie Rosji? Jakie zmiany dokonują się na Ukrainie? Czy wojna na Ukrainie jest w interesie Chińczyków? Czy Chiny chcą wojny z USA? O tym wszystkim w rozmowie z Jackiem Bartosiakiem w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.