13.11.2023

Tajne operacje Polaków

- Z dzisiejszej perspektywy trudno uwierzyć, że w początkowej fazie konfliktu, między lutym a marcem, żołnierze polskich sił specjalnych lądowali na Białorusi przy użyciu polskiego śmigłowca Black Hawk, sterowanego przez załogę GROM-u, na pokładzie z przedstawicielami delegacji ukraińskiej oraz polskim ministrem - relacjonuje Zbigniew Parafianowicz, autor książki "Polska na wojnie".

– Ukraińcy doprowadzili do rozmów markujących zawieszenie broni. Negocjacje miały miejsce na Białorusi i odbywały się między przedstawicielami Ukrainy a Rosji, przy udziale Białorusinów. Transport Ukraińców na to spotkanie został zorganizowany przez polskich komandosów z jednostki wojskowej w Lublińcu oraz żołnierzy GROM-u, przy współpracy z ministrem Dworczykiem. Po zakończeniu rozmów delegację odwożono z powrotem do Polski, a oni następnie wracali pociągiem do Kijowa – mówi.

Jak polskie państwo poradziło sobie z wojną? Jak wyglądało spotkanie w Wiśle prezydentów Polski i Ukrainy przed wojną? Jak Polska zbierała informacje? Dlaczego Jesionka stała się Jesionką? Jak udało się przełamać lody między ekipą Bidena a ekipą PiSu? Jak wyglądały tajne operacje polskich urzędników? Dlaczego Zełenski porównał Polskę do Rosji? Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.