08.05.2023

Tandem Polska-Ukraina. Głosy z Kijowa.

Nowy traktat polsko-ukraiński powinien określać stosunki Polski i Ukrainy na zasadzie relacji równoprawnych partnerów. Z poszanowaniem różnych stanowisk, ale zaznaczając jednocześnie, że w ten sposób tworzymy 80 milionowy blok. To będzie oznaczało, że stworzyliśmy najsilniejsze państwo polskie w swojej historii - mówi Jakub Kumoch, były szef biura ds. międzynarodowych w Kancelarii Prezydenta.

– Tandem oznacza na przykład, że premierzy, ministrowie spraw zagranicznych, obrony oraz przedstawiciele kluczowych resortów tych państw odbywają regularne spotkania co kilka miesięcy, aby koordynować swoją politykę. Również wszyscy, którzy chcą się uczyć języka polskiego czy ukraińskiego jako drugiego języka w szkole czy na studiach mają taką możliwość. Dodatkowo następuje bardzo duże zwiększenie programów stypendialnych – twierdzi.

– Aktualnie, na różnych poziomach, wykazujemy prawdziwą solidarność – zarówno w sferze pomocy militarnej, jak i humanitarnej. Istnieje szansa na kształtowanie strategicznych relacji. Dzięki temu możemy działać skuteczniej na poziomie regionalnym oraz w całej Europie – Nadia Kowal, Instytut Ukraiński w Kijowie.

Po opiniach Marka Budzisza i Agnieszki Leguckiej, przedstawiamy głosy wiceministrów spraw zagranicznych, obrony narodowej Ukrainy, ekspertów z obu krajów, którzy mówią o perspektywach wzajemnej współpracy. Relacja z konferencji „Polsko-ukraiński tandem” zorganizowanej w Kijowie przez Centrum Mieroszewskiego i Radę Polityki Zagranicznej „Ukrainian PRISM”. Całość rozmowy w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.