02.04.2024

Tomasz Wróblewski: USA przed wyborami. Czy Ameryka wycofuje się z Europy?

- Nigdy w historii Ameryki żaden prezydent nie otrzymał nominacji na drugą kadencję przy tak słabych nastrojach konsumenckich. Ponadto, nigdy nie odnotowano przypadku, kiedy kandydat wygrał po raz drugi, gdy oceny stanu gospodarki przekraczały 60% negatywnych opinii – mówi Tomasz Wróblewski, prezes WEI.

– Amerykanie mają liczne wątpliwości co do niektórych zarzutów wobec Trumpa. Niemniej jednak, gdyby wydano przeciwko niemu wyrok stanowiłoby to poważne wyzwanie, zwłaszcza w kontekście aspektów technicznych. Obecnie w Stanach Zjednoczonych toczy się intensywna dyskusja na temat konstytucji i czternastej poprawki, zgodnie z którą nikt nie może pełnić urzędu publicznego w Ameryce, jeśli został skazany karnie – twierdzi.

Tomasz Wróblewski zaznacza, że dotychczas z każdym nowym zarzutem, który się pojawiał, popularność Trumpa rosła, a nie spadała. Wiele skandali dotyczących podejrzeń o wykorzystywanie seksualne dzieci nagle okazuje się dotyczyć bardziej demokratów niż republikanów. Jego zdaniem łatwiej jest mówić o tym, co może zaszkodzić demokratom niż Donaldowi Trumpowi, ponieważ wszystko, co mogło mu zaszkodzić, zostało wcześniej wyciągnięte.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.