28.03.2023

Wojna kulturowa w ukraińskiej armii.

W armii ukraińskiej trwa zderzenie między dowódcami wywodzącymi się z postsowieckiej szkoły, a żołnierzami szkolonymi według standardów natowskich. Wielu dowódców wyszkolonych przez NATO poległo lub zostało rannych. Musieli ich zastąpić dowódcy z innym doświadczeniem - o swoich obserwacjach z Kijowa i okolic Bachmutu opowiada Konrad Muzyka z Rochan Consulting.

– Między żołnierzami i oficerami znajdującymi się na samym dole, a dowództwem są duże napięcia. Żołnierze, którzy znajdują się na samym dole chcą mieć inicjatywę w swoich rękach, chcą w miarę możliwości podejmować decyzje taktyczne. Mieć wpływ na to, które cele zaatakować i jak to zrobić, które terytoria zająć. Oczywiście w granicach ich kompetencji. Natomiast dowództwo jest innego zdania. Postrzega prowadzenie wojny w sposób sowiecki, czyli bardzo scentralizowany system dowodzenia i ręczne zarządzanie wojskiem – mówi Konrad Muzyka, Rochan Consulting.

– Słyszałem o sytuacji kiedy jeden z dowódców związku operacyjnego zarządzał pododdziałami szczebla kompanii. To oznacza, że zszedł bardzo nisko. Wydawał rozkazy gdzie kompania ma się udać. To zostało bardzo źle przyjęte przez żołnierzy – mówi.

– To jest bardzo duży problem. Z rezerwy zostali wcieleni ci oficerowie, którzy uczyli się dowodzenia wojskami w sposób sowiecki. Różnice w zarządzaniu polem walki dobrze obrazuje anegdota, którą usłyszałem będąc na miejscu. Pułkownik z dowództwa operacyjnego zażądał od dowódcy batalionu fizycznej mapy z rozmieszczeniem swoich jednostek oraz jednostek przeciwnika. Na obecnym poziomie cyfryzacji takie rzeczy się nie zdarzają. Obecnie wszystko opiera się na whatsappie, signale czy tablecie – wyjaśnia Konrad Muzyka.

Jak wygląda Ukraiński front? Jaki jest stan sił? Czy ukraińska kontrofensywa ma szanse? Na te pytania odpowiada Konrad Muzyka, analityk z Rochan Consulting, który miesiąc temu miał okazję przyjrzeć się wojnie na Ukrainie z bliska. Całość rozmowy dostępna w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.