16.03.2022

Układ Otwarty z Nowowolynska: 4 tysiące żołnierzy rosyjskich już się poddało – burmistrz miasta, Borys Karpus

- Na 100 % wygramy wojnę z Rosją. Jesteśmy wojownikami światła – mówi po polsku Borys Karpus , burmistrz Nowowolynska. Dotarłem do tego miasta z transportem 500 śpiworów dla walczących Ukraińców. Burmistrz w Układzie Otwartym opowiada jak wygląda wojna z perspektywy Ukraińca i samorządowca.

Rosyjska armia niszczy szkoły, przedszkola, szpitale, zabijają dzieci.  – Po zbombardowaniu szpitala położniczego nie można już oddzielić Rosjan od Putina. To była tragedia, kiedy nasze kobiety w ciąży zostały ranne. Do 13 dnia wojny był Putin i wojsko, teraz widzimy że społeczeństwo rosyjskie to akceptuje – mówi Karpus. – Wygramy tę wojnę, ale Rosjanom tego nie zapomnimy.

Ukraińcy są bardzo wdzięczni Polsce. – Tak jak nikt nie myślał, że Ukraina będzie tak się bronić, tak nikt nie myślał, że Polska tak będzie nam pomagać – przyznaje burmistrz Nowowolynska . Wielki szacunek dla Polaków w tym jak się zorganizowaliście w pomocy humanitarnej – dodaje.

Karpus opowiada o tym jak wygląda sytuacja w Nowowołynsku, jak miasto przestawiło się na tryb wojenny, ilu uchodźców przyjęło, ilu rosyjskich żołnierzy jest obecnie jeńcami. O tym jak przerażeni są uciekinierzy z terenów ogarniętych bezpośrednio wojną, jakie są różnice między wschodnią i zachodnią Ukrainą, jak bardzo zsowietyzowani są mieszkańcy Donbasu w rozmowie z Borysem Karpusem w Układzie Otwartym.

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.