24.05.2022

Ukraina dzieli amerykańska prawicę. Co w USA mówi się dziś o Polsce? – Bartosz Mroczkowski

- Do wyborców amerykańskiej prawicy trafia część rosyjskiej propagandy. Stosunek kongresmenów i senatorów do pomocy dla Ukrainy jest jednak pozytywny. Ich wiedza opiera się na informacjach z agencji rządowych. Bartosz Mroczkowski, pracujący w Los Angeles dla jednego z republikańskich kandydatów w kampanii wyborczej jest gościem Układu Otwartego. Tłumaczy jaki jest stosunek amerykańskiej prawicy do wojny na Ukrainie, co jest tematem kampanii do Kongresu i jak dziś mówi się o Polsce w USA.

– Wojna to główny temat amerykańskiej dyskusji. Trwają wybory do Kongresu i Senatu. Do 8 listopada ma być wybrany cały Kongres i 34 senatorów. Tematy dotyczące budżetu, szczególnie przy takiej inflacji mają ogromne znaczenie. Jest szereg pytań jak wydatkować pieniądze. Stawiają je nie tylko kandydaci, ale również zwykli Amerykanie – opowiada Mroczkowski. – Washington Post opublikował tematy, które są szczególnie ważne dla kampanii. Jest to inflacja, aborcja, edukacja, gospodarka i wojna na Ukrainie. Polityka zagraniczna jest jednak ważniejsza przy wyborach prezydenckich – dodaje.

– Tucker Carlson, ultrakonserwatywny telewizyjny komentator Fox News, jeszcze kilka dni przed wojną mówił, że Ukraina jest państwem autorytarnym. Nie miał zrozumienia dla pomagania Ukrainie. Kilka dni temu mówił, że decyzje Bidena nie mają na celu pomóc Ukrainie. Mają zmienić władzę na Kremlu – mówi Mroczkowski.- Z kolei Sebastian Gorka, w przeszłości doradca Trumpa mówi, że administracja Bidena zawiodła. Według niego nie należało dopuścić do wojny. Gorka jest za pomocą amerykańską dla Ukrainy – dodaje.

– Polska ma dobrą prasę. W prywatnych rozmowach Amerykanie  nie rozumieli jak można przyjąć obcych ludzi pod własny dach bez opłat. Polska będzie dalej krytykowana za zakres praw osób LGBT. Polska jest głównym hubem pomocy dla Ukrainy. To będzie decydowało o przynajmniej okresowym wzroście pozycji Polski w Waszyngtonie – uważa Mroczkowski.

Jak dzisiaj amerykańska klasa polityczna, a szczególnie amerykańska prawica patrzy na wojnę na Ukrainie? Na ile głęboki jest podział u republikanów w stosunku do wsparcia dla Ukrainy? Co się mówi w Stanach Zjednoczonych o wojnie? Jak stanowisko Niemiec i Francji wpłynie na amerykańską politykę zagraniczną? Czym różni się polska kampania wyborcza od amerykańskiej? O tym wszystkim w rozmowie z Bartoszem Mroczkowskim w Układzie Otwartym.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.