11.09.2022

Ukraińskie ofensywy. Rosyjska obrona w rozsypce.

Ukraińcy wzmogli aktywność na północy i na wschodzie przez co część wojsk rosyjskich musi być przerzucona pilnie na inne kierunki. To na pewno pozbawi możliwości obrony rosyjską armię na przyczółku chersońskim, czy na rzece Dniepr. Prognozuję, że w ciągu kilku tygodni Ukraińcy są w stanie rozbić wojska rosyjskie w rejonie przyczółka chersońskiego i rozstrzygnąć bitwę na swoją korzyść – stwierdza gen. Waldemar Skrzypczak.

Ukraińcy wykonali uderzenie na północy w obwodzie charkowskim uderzając w skrzydło wojsk rosyjskich, które uderzały od północy w kierunku Izyumu. W tej chwili powstało nowe ognisko, nowa bitwa na wschód od Charkowa.

– Kluczowa jest oczywiście trwająca bitwa na przyczółku chersońskim, gdzie Ukraińcy stopniowo, systematycznie wypierają wojska rosyjskie. Wbrew temu co mówią niektórzy eksperci ta kontrofensywa ma postęp. Wojska ukraińskie posuwają się, mają zdobycze terenowe i rozbijają stopniowo armię rosyjską. Kluczową sprawą jest to, że Ukraińcy na tym kierunku prowadzą operację kompleksowo, uderzają nieustannie na systemy dowodzenia, na logistykę rosyjską, na lotnictwo i na przeprawy na Dnieprze niszcząc możliwość dostawy zaopatrzenia wojsk rosyjskich.

Dewastacja logistyki, paraliż systemu dowodzenia trwa cały czas. Ukraińcy robiąc to systematycznie, pozbawiają zaopatrzenia w amunicję, paliwo i żywność armię rosyjską, a to jest kluczowe na polu walki.

– Ukraińcy budują przewagę na okres wykonania działania. Potencjały obydwu armii są podobne, żadna ze stron nie ma dużej przewagi, ale Ukraińcy budują przewagę na okres 3-4 dni do wykonania określonego zadania. Po opanowaniu określonego rejonu, który chcą w ramach operacji opanować, przechodzą do obrony i przygotowują działania na innym kierunku, gdzie też budują przewagę, po to aby przełamać obronę rosyjską i opanować wybrany rejon. To jest bardzo przemyślana taktyka. Przewaga wywiadowcza Ukraińców jest olbrzymia. Rosjanie nie mają możliwości kontynuowania ofensywy od północy i nie mają kim jej kontynuować.

Co w tym momencie dzieje się w okolicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej? Jak wygląda sytuacja sprzętowa Ukraińców? Czego możemy spodziewać się w najbliższym czasie?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.