W jakim stanie jest dziś polska gospodarka? Dlaczego PKB spada?
- Aktualnie wzrost gospodarczy oscyluje w okolicach zera. Często pojawia się pytanie, czy musimy stale rosnąć. Niestety, jest to konieczne ze względu na ciągły wzrost wydajności pracy. W sytuacji, gdy PKB nie rośnie, oznacza to, że nie wykorzystujemy w pełni naszego potencjału. W konsekwencji może to prowadzić do zmniejszenia liczby pracowników, co skutkuje wzrostem bezrobocia - mówi Ignacy Morawski, główny ekonomista Pulsu Biznesu.
Zdaniem Ignacego Morawskiego stan ogólny gospodarki pozostawia wiele do życzenia, choć zdarzają się pewne przebłyski. Uważa, że najbardziej pozytywnym aspektem jest utrzymywanie się na bardzo niskim poziomie bezrobocia, które nie wykazuje żadnych tendencji wzrostowych. Należy jednak zaznaczyć, że nie wszyscy ekonomiści podzielają to pozytywne podejście. – Niektórzy twierdzą, że brak wzrostu bezrobocia utrudnia restrukturyzację gospodarki oraz wprowadzanie zmian strukturalnych. Ja jestem innego zdania – zaznacza.
– Nastroje gospodarstw domowych zaczynają się poprawiać, co można zaobserwować na podstawie różnych badań. Chociaż nie osiągnęły one jeszcze takiego poziomu jak przed pandemią, to wyraźnie wskazują na pozytywny trend w porównaniu z okresem jesieni i zimy ubiegłego roku, kiedy to mieliśmy do czynienia z szczytem kryzysu energetycznego. Co ciekawe, analizując wskaźniki nastrojów gospodarstw domowych opracowanych przez Komisję Europejską dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, Polska znajduje się w gronie zaledwie dwóch czy trzech państw, gdzie nastroje są teraz lepsze niż na początku wojny na Ukrainie. To naprawdę intrygujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę jak blisko wojny się znajdujemy – podkreśla gość Igora Janke.
W jakim stanie jest polska gospodarka? Czy zmiany spowodowane wojną są szansą dla Polski? Co oznacza spadek PKB? Na ile problem z KPO ma znaczenie? Co należy zrobić, aby polepszyć sytuację gospodarczą? Czy wydatki zbrojeniowe mogą podnieść potencjał rozwoju gospodarczego? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.