02.01.2023

Wielka zmiana 2022. USA się wzmacnia, Rosja słabnie, Polska przed wielką szansą

Rok 2022 przyniósł nam coś znacznie więcej niż rok, w którym obalono komunizm, gdy Związek Sowiecki się rozpadł. Rok 2022 nieodwracalnie zmienił architekturę bezpieczeństwa, która zapanowała w Teheranie, Jałcie i Poczdamie. W tym roku po raz pierwszy od 1945 r. mocarstwo postanowiło naruszyć te postanowienia, stwierdza Jacek Bartosiak, szef Strategy&Future podsumowuje wydarzenia 2022 roku .

– Wojna na Wschodzie wykazała brak jedności Zachodu. Tylko Amerykanie, Polacy i Brytyjczycy pomagają de facto Ukrainie. Reszta, z punktu widzenia realnych spraw to śladowe historie, wręcz przeciwnie w interesie Niemiec i Francji było to, żeby Ukraina szybko przegrała, żeby układ gospodarczy z Rosją pozostał nietknięty i żeby docelowy układ geopolityczny z Rosją jako buforem przeciwko Chinom był na rzecz Francji i Niemiec.

– Zwycięstwo pod Kijowem jest pierwszym rozdziałem upodmiotowienia Międzymorza i dlatego wielką szansą dla Polski, bo nas też uwierał gorset peryferyjności. Ukraińcy za nas zaczęli realizować pierwszą zasadę wielkiej strategii państwa polskiego, czyli, wypchnięcia Rosji z systemu europejskiego. Jest to absolutnie wojna o najbardziej żywotny interes państwa polskiego i przyszłych pokoleń.

– Amerykanie wygrywają wojnę na Ukrainie. Pokazali, że ich sposób wojny jest lepszy, skuteczniejszy i że społeczeństwo wolne i demokratyczne ma większą zdolność do prowadzenia wojny. Wrócili do Europy w systemie sprawczości.

– Dawno nie było roku, w którym tak jak w 2022 zmieniło się tak wiele. Co się zmieniło? Gdzie jesteśmy? Gdzie byliśmy? Jak się zmieniła rola Niemiec i Francji w Europie? Jaka jest obecnie rola Chin?

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.