08.05.2023

Witold Repetowicz: Iran i Rosja zacieśniają współpracę w imię antyamerykańskiej polityki.

Współpraca z Rosją na poziomie militarnym, energetycznym i politycznym to błąd Iranu. Ponieważ robi to tylko i wyłącznie z jednego powodu - motywacji antyamerykańskiej. W interesie Iranu nie jest współpraca energetyczna z Rosją tylko powrót na rynek energetyczny. Dążenie do sprzedaży swojej ropy i swojego gazu, czyli wypieranie Rosji z rynków - twierdzi Witold Repetowicz, Akademia Sztuki Wojennej.

– Iran nigdy nie miał zbieżnych interesów z Rosją czy ZSRR. Wystarczy prześledzić historię tych relacji. Dopiero na początku XXI wieku doszło do istotnego zbliżenia. A wynikało to z tego, że amerykanie pojawili się równocześnie w Iraku i w Afganistanie. […] Warto wypominać Irańczykom, że Rosjanie mocno wspierali reżim Saddama Husajna, który nie jest lubiany przez nikogo w Iranie – mówi.

Dlaczego Iran przejął amerykańskie tankowce w Zatoce Perskiej? Co się dzieje między Izraelem, a Iranem? Jakie są przyczyny napięcia w relacjach irańsko-azerbejdżańskich? Czy protesty w Iranie zostały całkowicie spacyfikowane? Jakie są nastroje społeczeństwa irańskiego? Jak wyglądają stosunki irańsko-rosyjskie? O tym opowiada dr Witold Repetowicz, Akademia Sztuki Wojennej. Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.