06.04.2023

Wojciech Górecki: Czeczeni walczą po obu stronach wojny. Jak wygląda sytuacja w Czeczenii.

Z jednej strony na zdjęciach widzimy tą rozwiniętą Czeczenię, nowe wysokie wieżowce. Z drugiej strony według rosyjskich statystyk jest ona jednym z najbiedniejszych regionów Federacji Rosyjskiej. Z dużym bezrobociem oraz bardzo niskimi dochodami. Natomiast z trzeciej strony jak się zagłębimy bliżej w temat to poziom życia czy wyposażenie domów, samochody, które jeżdżą po czeczeńskich drogach nie są adekwatne do danych ze statystyk - mówi Wojciech Górecki, ekspert od Kaukazu w Ośrodku Studiów Wschodnich.

Wojciech Górecki wyjaśnia, że jest to rezultatem rozwiniętej szarej strefy. Zaznacza, że to nie jest typowe tylko dla Czeczeni, ale dla całego Kaukazu Północnego. Statystyki nie oddają rzeczywistego poziomu życia, ponieważ bardzo dużo Czeczenów pracuje poza Czeczenią ze względu na brak możliwości znalezienia atrakcyjnej zarobkowo pracy.

Zdaniem Gościa Układu Otwartego Czeczeni, którzy wyjechali bardzo pomagają swoim krewnym, którzy zostali w Republice. Mają bardzo ścisłe kontakty. Uważa on, że realny poziom życia w Czeczenii nie odbiega znacząco od poziomu życia mieszkańców większych rosyjskich miast w centralnej Rosji czy obrzeży Moskwy.

Igor Janke dodaje, że status Republiki Czeczeńskiej różni się od sytuacji innych republik i widoczne jest to, że są oni preferowani przez władzę w Moskwie.

– Czeczenia ma specjalny status i Kadyrow również. On może więcej niż inni przywódcy rosyjskich regionów. Może sobie pozwolić na własną politykę wykraczającą poza Czeczenię. Jest praktycznie nieusuwalny. Miał ambicję, żeby rozszerzyć swoje przywództwo na część Dagestanu. Jednak na to nie było zgody. Uznano na Kremlu, że za bardzo rozpycha się łokciami – twierdzi Wojciech Górecki.

Co dzieje się w Czeczenii? Jak Czeczeni radzą sobie na wojnie w Ukrainie? Co dzieje się z Ramzanem Kadyrowem? Jaka jest jego pozycja? O tym opowiada Wojciech Górecki, ekspert ds. Kaukazu w OSW. Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

 

 

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.