16.01.2024

Zbigniew Parafianowicz: Czy Zełenski utrudnia reset stosunków polsko-ukraińskich?

- Wizyta w Kijowie Radosława Sikorskiego niewiele go kosztowała. Pojechał, przybił piątkę, porozmawiał i wygłosił wiele pozytywnych słów na temat Ukrainy, podkreślając, jak bardzo ważnym partnerem jest dla Polski i Europy oraz deklarując gotowość Polski do wspierania Ukrainy. Niemniej jednak, podczas konferencji prasowej, można było odnieść wrażenie, że w kwestiach ekonomicznych, zwłaszcza tych, które różnią Polskę i Ukrainę, czyli handel zbożem, transport, logistyka i granicą, sytuacja się nie zmieniła – mówi Zbigniew Parafianowicz, Dziennik Gazeta Prawna.

Zbigniew Parafianowicz twierdzi, że przystąpienie Ukrainy do jednolitego rynku unijnego osłabi pozycję Polski. Jego zdaniem, konfrontacja w kwestiach gospodarczych i historycznych będzie nieunikniona. Kluczowym wyzwaniem dla Polski staje się teraz znalezienie rozwiązania tego zagadnienia bez naruszania obszaru bezpieczeństwa, który jest priorytetowy dla Polski.

– Służby prawne Rady Unii Europejskiej obliczyły, że po przystąpieniu Ukrainy do Unii Europejskiej dopłaty dla rolników z państw Europy Środkowej zmniejszą się o jedną trzecią w porównaniu z obecnym stanem. Nie sugeruję, aby Polska zrezygnowała z idei wspierania Ukrainy w jej drodze do integracji euroatlantyckiej. Dla Polski priorytetem powinno być umieszczenie Ukrainy w sferze euroatlantyckiej. Jednak konieczne jest odpowiednie ustawienie naszych relacji, aby chronić interesy gospodarcze Polski – mówi.

Całość rozmowy na kanale oraz platformach podcastowych.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.