Europa skręca w prawo?
- Jeśli spojrzymy szerzej na ostatnie 10 lat i największe państwa Europy Zachodniej, widać wyraźny trend. W Niemczech nie było żadnej partii na prawo od CDU. Początkowo AfD miało kilka procent poparcia i nie przekroczyło nawet progu wyborczego podczas swoich pierwszych wyborów w 2013 roku. Jednak mimo tego, że linia AfD się zradykalizowała to dzisiaj ma poparcie rzędu nawet 20%. I nie brakuje jej dużo do pierwszej partii w Niemczech - mówi Kacper Kita, Nowy Ład.
Igor Janke zauważa, że jeśli spojrzymy na nastroje w całych Niemczech, to należy zaznaczyć, że pierwsza partia CDU nie jest partią lewicową, lecz ma charakter konserwatywny i należy do chadecji.
– Obserwujemy dwa kluczowe zjawiska w Europie. Po pierwsze, pojawienie się partii na prawo od głównego nurtu politycznego. Po drugie, różnicowanie akcentów wśród partii centroprawicy należących do chadecji. Zarówno w Niemczech, we Francji, we Włoszech, jak i w Hiszpanii. Takie tendencje widoczne są w wielu krajach – stwierdza.
Igor Janke rozważa, czy te radykalne partie w przyszłości mogą zacząć łagodzić swoje stanowisko i zbliżać się w kierunku centrum.
– Takie zjawisko można zaobserwować We Włoszech. Giorgia Meloni, od momentu założenia swojej partii po kryzysie politycznym w latach 2011-2013, prezentowała bardzo wyraźnie prawicowe stanowisko. Była przeciwna euro, krytyczna wobec Unii Europejskiej i miała radykalne poglądy na niektóre kwestie światopoglądowe. Jednak w miarę stopniowego wzrostu swojego poparcia, jej retoryka łagodniała – wyjaśnia.
Jakie zmiany społeczno-polityczne zachodzą w Europie? Czy Europa zaczyna skręcać w prawo? Partie radykalne będą się ucentrawiać? Kto głosuje na Marine Le Pen? Czy Parlament Europejski będzie wyglądać inaczej? Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.
Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.