22.01.2024

Czy w Polsce staną elektrownie jądrowe? Co z węglem i OZE?

- Nasz system elektroenergetyczny jest obecnie jednym z najbardziej emisyjnych, co sprawia, że inwestycje w energetykę jądrową stają się niezbędne. Jednak, należy zdawać sobie sprawę, że proces inwestycyjny nie zakończy się w ciągu roku czy nawet 5 lat, lecz 10. Teraz konieczne jest skupienie uwagi na zapobieganiu blackoutom oraz efektywnym zarządzaniu produkcją energii ze źródeł odnawialnych. Przede wszystkim jednak, nie możemy przeszkadzać w procesie projektowania, ponieważ ta inwestycja planowana będzie na ponad 100 lat – mówi Rafał Staśkiewicz, E2V.

Słuchaj na

– Suwerenność energetyczna jest niezbędna, a energia jądrowa stanowi kluczowy element. OZE z pewnością mają swoje miejsce, jednak nie jesteśmy w stanie zbudować systemu opartego wyłącznie na wietrze, słońcu czy biomasie. W związku z tym, nasz energetyczny miks będzie musiał obejmować różnorodne rozwiązania – uważa Roszkowski.

Teraz naszym głównym pytaniem jest, co możemy osiągnąć w krótkiej i średniej perspektywie, czyli w ciągu 10-15 lat. Zdaniem Marcina Roszkowskiego konieczne jest uruchomienie wszystkich projektów i dokładne zbadanie, jakie cele są w stanie nam zagwarantować. To, co prawda, niesie ze sobą koszty dla naszej gospodarki. Jednak, według niego, brak konkretnych i zaplanowanych działań teraz może skutkować poważnymi dyskusjami na temat blackoutów za 10-13 lat.

Całość rozmowy na kanale Układu Otwartego.

Dołącz do grona Patronów Układu otwartego w serwisie Patronite.pl.